בעיצוב המודרני, ישנו דגש רב על תאורה חזקה וריבוי של מנורות ומערכות תאורה שלא היו מביישות אולמות ענק. עלינו, כמעצבי פנים, לא פסחה המגמה וגם אנחנו נדרשים להתאים את העיצובים לטכנולוגיה של האלף השלישי.
המגמה הירוקה אשר כובשת את כולנו, מחייבת גם את מעצבי הפנים והאדריכלים להתאים את עצמם ואת העבודה שלהם אליה. בנוסף, חשבונות החשמל הגבוהים מכניעים את כולנו.  אם כך, יש פתרון?
בעבר, המיקום העיקרי במנורות ותאורה לבית היה במרכז החלל או החדר, ואותה המנורה האירה (בדרך כלל) את כל אותם אזורים שאינם נדרשת בהם תאורה. השימוש היה בעיקר במנורת ליבון (המנורות המוכרות לכולנו ונראות כאגס). כיום, עם העיצוב המודרני, הדרישות שלנו ממערכות התאורה גבוהות הרבה יותר ולכן נעשה שימוש במנורות לד (led). נורות הלד חסכוניות אף יותר מהנורות החסכוניות המוכרות לכולנו. נורות LED הן נורות קטנטנות אשר פולט אור באמצעות זרם חשמלי נמוך ביותר. העובדה כי הנורה קטנה והזרם חלש, אינן מונעות הארה משמעותית של החלל מפני שנעשה שימוש בנורות רבות המפיקות אור בהיר ונעים. היתרונות של נורות אלה הינם משך חיים ארוך (כ-15 שנים בשימוש ביתי ממוצע!) ועלות שימוש נמוכה ביותר.
נורות הלד מתאימות למגוון רחב של מכשירים ומגיעות במגוון של עוצמות. חשוב לשים לב כי מנורות אלה אינן עמידות בחום גבוה ולכן פחות מתאימות לשימוש בגינות או מרחבים מתוך לבית.
אם כן, סיכמנו כי השימוש במנורות ה LED חסכוני ויעיל יותר ממנורות רגילות. אך כיצד ניתן להשתמש בהם בעיצוב הבית?
מנורות הלד מתאימה לשימוש בספוטים (אותם ניתן למקום שקועים בתקרה, וכך אף לחסוך בגובה הנדרש לתאורה), מאחורי קירות גבס/עץ (לדוגמא, מאחורי נישת טלויזיה מגבס), בתאורת מטבח (למשל מעל משטחי עבודה אותם מדרש להאיר) ועוד.
כיום, מתחילות אפילו יצרניות רכב שונות לשלב את נורות הלד בפנסי הרכב (חלקן לצרכי אסתטיקה בלבד וחלקן לשימוש בטיחותי לכל דבר).המאמר פורסם גם באתר the green home.

תאורה ירוקה. יש חיה כזאת?